Pompa ciepła to urządzenie, które wymusza przepływ ciepła z miejsca o niższej temperaturze do miejsca o wyższej temperaturze, chociaż istnieją też pompy z funkcją chłodzenia. Można powiedzieć w uproszczeniu, że wypompowuje ona ciepło z gruntu (niższa temperatura) i po podgrzaniu wpompowuje je do domu.
Aby pompa działała, potrzebna jest energia z zewnątrz. Do pompy ciepła należy doprowadzić 25% energii, aby mogła ona wytworzyć pozostałe 75% energii potrzebnej do ogrzania budynku.
Pompa ciepła – dlaczego warto zainwestować
Może dostarczać energię grzewczą i ciepłą wodę przez cały rok. Pompa ciepła to także jeden z niewielu systemów grzewczych, który wykorzystuje odnawialne źródła energii. Energia geotermalna, którą pobiera pompa, pochodzi z wnętrza Ziemi i jest praktycznie niewyczerpywalna. Ponadto nie jest zależna od warunków pogodowych (zachmurzenie, prędkość wiatru), nie wpływa na wygląd krajobrazu ani na architekturę budynku.
Tylko 25% energii pochodzi z elektryczności. Energia elektryczna w Polsce pochodzi obecnie głównie z węgla, ale coraz częściej jest możliwość pobierania energii elektrycznej z innych źródeł jak np. panele słoneczne. Pompa może być połączona z innymi urządzeniami np. kolektorami słonecznymi. Ponadto w budynkach modernizowanych nie trzeba rezygnować z dotychczasowej instalacji grzewczej, z którą pompa może współpracować.
Pompa ciepła nie generuje odpadów ani nie stwarza zagrożenia (dwutlenek węgla, pożar, eksplozja). Nie wymaga składowania opału i jest komfortowa w obsłudze (można kontrolować ją za pomocą aplikacji na telefonie). Instalacja pompy trwa tylko kilka dni i polega na wykonaniu odwiertu pionowego oraz założeniu urządzenia.
Chociaż instalacja pompy może się wydawać na początku kosztowniejsza niż tradycyjne formy ogrzewania, inwestycja szybko się zwraca. Prawidłowo użytkowana pompa może służyć przez kilka dekad. Pompy ciepła często są objęte wieloletnimi gwarancjami. Pompa może zostać zainstalowana zarówno w nowym, jak i w starym, zmodernizowanym budownictwie. Pompa to niskotemperaturowe źródło energii. Dobrze współdziała z ogrzewaniem podłogowym lub ściennym, ale w budynkach modernizowanych i dobrze ocieplonych nie ma konieczności zmiany grzejników.
Podsumowując, warto zwrócić uwagę na korzyści dla siebie i dla środowiska. Pompa ciepła wykorzystuje energię odnawialną w minimum 75%. Pozwala na większą niezależność np. od rosnących cen prądu. Jest wygodnym, nowoczesnym (sterowanie za pomocą aplikacji) i bezpiecznym rozwiązaniem. Pompa ciepła to inwestycja w przyszłość.
Przykładowy koszt pompy ciepła znajdziecie Państwo tutaj, a informacje o możliwości uzyskania dofinansowania tutaj.